topbar

COVİD-19 AŞI PLANLAMASI

Değerli Meslektaşım, 

Bilindiği gibi Covid-19 aşılama programına kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personel ile başlanması planlanmaktadır.

Geçen hafta kısa süre içinde yardımcı sağlık çalışanlarınızın listesini oluşturmaya çalışmıştık. Geri dönüşler tahmin ettiğimiz başvurunun çok altında kalmıştır. Bu hafta içinde de Sağlık Bakanlığı ile TDB ve Odaların görüşmeleri sonucunda, bu bildirimlerin EKİP-Personel Bilgi Yönetim Sistemine e-devlet üzerinden giriş yaparak verilerin girilmesi konusunda uzlaşma sağlanmıştır.

Aşı lojistiği ve uygulamada problem yaşanmaması için İnsan Kaynakları Yönetim Sistemlerinde bulunan verilerin kontrol edilerek, eksik ya da hatalı kayıtların düzeltilmesi amacıyla geliştirilen, personel verisinin kayıt, kontrol sürecinin yönetileceği EKİP - Personel Bilgi Yönetim (EKİP-PBY) sistemine e-Devlet kullanıcı adı ve şifresi ile girerek verisi hatalı olan ya da bulunmayan personel bilgilerinin (sağlık, hasta kayıt, hasta karşılama, güvenlik, temizlik, tıbbi cihaz bakım, yemekhane personeli vb.) kontrolü mesul müdür ve/veya tesis sahipleri tarafından yapılabilir.

Sisteme erişim adresi https://ekip.saglik.gov.tr/ ‘dir. EKİP- PBY’deki “e-Devlet Şifresi ile Veri Girişi” alanından kaydı girilen personelin SGK kayıtlarındaki işyeri bilgisi de görüntülenebilmektedir. Tesisin SGK kaydında olmayıp hizmet alımı yöntemiyle başka bir şirket ile olan sözleşme kapsamında çalıştırılan personel, veri girişi sırasında ayrıca “Hizmet Alımı Kapsamında Çalışıyor” kutucuğu işaretlenerek belirtilmelidir. Girilen bilgilerin doğruluğu ve yanlış beyanlardaki her türlü hukuki sorumluluğu ilgili kullanıcıya ve tesise ait olacağından giriş ve kontrol sürecine başlamadan önce https://ekip.saglik.gov.tr adresinde yer alan kullanım kılavuzu dikkatle okunmalıdır.

Sağlık çalışanları kendisine ait kayıtların doğruluğunu https://ekip.saglik.gov.tr adresindeki “Çalışma Bilgisi Sorgulama” alanından sorgulayabilmektedir. Bireysel sorgulama işlem adımları da kullanım kılavuzunda bulunmaktadır. Kendi kaydında eksiklik ya da hata tespit eden sağlık tesisi çalışanı, kendi tesis yetkilisine başvurarak kaydını tanımlatabilir veya düzelttirebilir. 

Aşı dağıtım planlamasında sisteme girilen veriler dikkate alınacaktır. 

İşlem adımları için tıklayınız.

Kolaylıklar ve sağlıklı günler diliyoruz.

BDO Yönetim Kurulu

Arama
Etkinlikler Tümünü göster